Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku sprzedał swoich 10 szokujących prognoz na najdroższy rok. Tym razem eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grup Europejskiej, Donald Trump przegra wspólnie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bycie się… zdobytym w sprawie młodej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to wydarzenia, które potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku ostrzega przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie był pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak wskazują autorzy raportu, istnieje ostatnie „szereg mało prawdopodobnych, a często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są zatem jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wystąpienia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o najistotniejszym nacisku – szokujące dla świata – to też nieco spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem przewodnim będzie dokładna zmiana status quo. Rok bieżący podobno być jak wielkie wahadło, wychylające się w zakresie przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki pieniężnej i finansowej, a także – co równie ważne – ochrony środowiska. W układzie szeroko rozumianej polityki znaczyłoby to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego dążeniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do czynienia polityki potrafiło to znaczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, oraz że nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich pozycję w obszarze kosztów powiązanych z infrastrukturą i formą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym zdobytym w sprawie młodej i czarnej energii
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stopniach Połączonych w klubie z brakiem zwrotu z lokaty w ostatnim regionie, wezmą z możliwości i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w domowych krajach. Zbiegnie się toż w porządku z pozostałą rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie ostatnie zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich książek i zdobywanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na ogromniejsze wartości spowodują, że cena ropy Brent powróci do stanu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji zaprezentuje się to mówiącym zwycięstwem nie wyłącznie dla Rosnieftu, ale jeszcze dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. opierał się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Dodatkowo w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na skutek zbyt wielkiego szumu medialnego i niskich zwrotów z lokaty. Lecz w siłę kolejnych zobowiązań w obszarze polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na pojazdach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po ważne jak najważniejszy na świecie dostawca łączonego w samochodach palladu, zaś w 2019 r. odnotowującego drinki z najlepszych wyników na targach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy wzrost cen tego metalu.

Po drugie, Rosja wykorzysta na odejściu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na zbytu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, oraz najwięksi niemieccy producenci samochodów zaczną w duzi rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na warunek eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w wyniku zwiększonego popytu i ogromniejszych wartości i również kiedy w przypadku Rosnieftu ceny jego pracy wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) daleko w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od momentu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie wyłącznie w Stopniach Zjednoczonych, tylko także na całkowitym świecie przedstawiono na plac biliony USD w istoty kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i jeszcze popularniejszych bodźców, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i globalnego systemu finansowego.

Z racji na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w dolnych rejonach skali, a deficyty w Stopniach Połączonych są szerokie i ciągle rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w środek przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w perspektyw na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace a wartości zaczną gwałtownie być w siłę, jak napędy będą przychodzić do gospodarki, kiedy na ironię z początku niewystarczających zasobów i wykwalifikowanej siły roboczej w skutku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmian koszt kapitału, eliminując z rynku spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W ujęciu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie wyłącznie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot metody i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jak w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu podziału na pokłady (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki dalej będą zmagać się z ważnym kryzysem. Będą potrzebowały się zmierzyć z dużym otoczeniem ekonomicznym i fizycznym, charakteryzującym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co jeszcze bardziej obniży stopę zwrotu z funduszu innego banków – oraz konkurencją ze karty przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy obrót natomiast na startu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej wydająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez dłuższy moment może bardzo zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia tworzeń i zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę gospodarczą i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w krótkim okresie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do niczego, oraz do tyłu roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do granica w czerwcu 2014 r., jak to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z poprzedniej recesji kredytowej. Od obecnego czasu na sektor ten wpływały negatywnie dwie wielkie roli. Ważną z nich stanowił wzrost produkcji gazu z łupków w Stopniach Zjednoczonych i mocne rozwoje w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie była miejsce istna amerykańska rewolucja w zakresie produkcji ropy z łupków, w efektu której Stany Zjednoczone stawały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą energią był rosnący kapitał delikatny i powszechny będący za walką ze zmianami klimatycznymi, powodujący istotny wzrost popytu na energię odnawialną. W skutku niższych wartości i wychodzenia przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z dziedzinie paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie znalezienie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie zaprezentuje się wygrany – zaś będzie ostatnie równocześnie sygnał alarmowy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo złą wiadomością była informację rządu Republiki Południowej Afryki pod kraj tego roku, że w klubie z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z problemami spółki energetycznej ESKOM i mieszkania dostaw prądu w całym świecie przyszłoroczny budżet wzrośnie do najszerszego stopnia od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co ma zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w ruchu tych kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w obecnym czasie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM może być modną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni zapomnieć chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie jest w kształcie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą też także indywidualne gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą najbardziej zróżnicowane od lat. RPA chodzi w zakresie bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we jakichkolwiek

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i spowoduje wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w siłę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. podejmie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dotrą do zrozumienia w istocie co chwila tymczasowego zawieszenia broni w układzie taryf celnych, polityki walutowej i kupna produktów rolnych.

Ale obecnie na startu 2020 r. gospodarka amerykańska rozpocznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a razem nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na pytania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, zaś jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać kontrolę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej myśli amerykański podatek dochodowy od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać produkcji w Stopniach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „etycznego i aktywnego handlu”.

System ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od wartości dodanej w wysokości 25 proc. na pełne przychody brutto na zbytu amerykańskim tworzone z produkcji zagranicznej. Spowoduje to wspaniałe protesty ze karty partnerów handlowych, bo będą toż w sztuce stare taryfy w różnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zagraniczne mogą przenieść swoją produkcję do Twórz Połączonych w obiekcie uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i życiowa zmiana stanowiska w siłę działań na sprawa lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, zmierzając do wdrożenia istotnego bodźca finansowego i odpornego umocnienia SEK. Jak często stanowiło wtedy pole w przypadku szwedzkiej polityki, też kiedy na startu lat 90., jak to Szwedzi posunęli się za wysoko w nowoczesnym opodatkowaniu, zmierzając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji trafiła do punktu, w którym społeczeństwo było się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje silną i ciągle rosnącą liczbę ludzi, którzy kwestionują tę politykę, tym samym wykluczając ich z wszystkiej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej roli, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak natomiast ich idee były czyste: otwartość i równość dla ludziach i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Ale każde zbyt dużo posunięte życie może przytłaczać, oraz wszystkie modele pragną być modyfikowalne w przypadku zmiany okoliczności, aby mogły dobrze być. Pozostałe kraje skandynawskie będą plotkować o „warunkach prowadzących w Szwecji” jak o zagrożeniu, zaś nie jak o modelu najlepszych praktyk. Szwecja znajdzie się w recesji, oraz ze względu na indywidualny status małej, otwartej gospodarki, będzie znacznie podatna na całe spowolnienie. To uczucie kryzysu, zarówno społecznego, jak również ekonomicznego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Stopniach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom kontrolę nad Białym Budynkiem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych spółek z rynku opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, też jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest niemodny i biały, czyli przylega do unii demograficznej, która przechodzi w kategoriach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a zatem osoby w wieku 20-40 lat, które są znacznie bardziej liberalne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stopniach Zjednoczonych, w jeszcze szerszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a także obawami przed zmianami klimatycznymi, w układzie których prezydent Trump pełni rolę piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi podają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z cieplejszych przedmieść, jak również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą kontrolę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do takiego poziomu przejmą władzę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w sprawie cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry pochodzą z UE
Węgry od czasu dołączenia do UE w 2004 r. odnosiły ogromne sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo wydaje się istnieć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, kształtując się na pokrywane przez Węgry – zaś w zasadzie premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i braci wpływających na sytuacja praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że koniec tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją kulturę przed masową imigracją.

To ciężkie do mieszkania status quo, a obie części będą uznawały trudności z dojściem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie powoli procedowana w trybie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co ma istotną zmianę retoryki, która zbiega się w porządku z transferami z UE, ale zaniknie w ruchu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) straci na wartości, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą jeszcze kontrolować nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i spowoduje spadek wartości dolara o 30 proc. w sądu do dobra. Aby stawić czoła zwiększającej się rywalizacji handlowej i wadom powiązanym z będącymi zagrożeniami ze karty Bądź Połączonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i opiek nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych otworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co sprawi z ADR największą wartość finansową na świecie. Projektem tego działania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w historii prowadzenia całego handlu w ostatnim terenie zdecydowanie w ADR, przy czym najwięksi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką kartę ze względu na będące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja sporej części światowego handlu i odizolowanie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Połączone będą postrzegać coraz mniejszy napływ materiałów na kupowanie swojego podwójnego deficytu. W ruchu zaledwie kilku miesięcy USD straci na wartości 20 proc. w sądu do ADR i 30 proc. w sądu do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments