Jak {odróżnić|rozpoznać} zaskrońca od żmii?

Poradnik jak rozpoznać zaskrońca od żmii?

Prasówki

Lato ostatnie termin, w jakim chętnie spędzamy czas na gorącym powietrzu i wolimy się na wyprawy do lasów, parków, lub te nad jeziora. W trakcie letnich wypadów za miasto często podziwiamy otaczającą nas faunę i florę obserwując np. zachowania zwierząt, czy wybujałe rośliny. Niekiedy, zwłaszcza gdy gościmy w mocno zalesionych terenach, możemy natknąć się na węża. W sezonie spotkania tego gada dużo osób cierpi lęk myśląc, że właśnie widzi żmiję, ale najczęściej ma przed sobą zaskrońca. Te dwa węże da się dość łatwo rozróżnić. Wystarczy tylko poznać i zapamiętać ich indywidualne cechy, jakie są zazwyczaj widoczne obecnie na pierwszy etap oka.

Jak rozpoznać zaskrońca od żmii?

Aby odróżnić te dwa gatunki węży, należy być informację zajmującą ich pierwszych cech, takich jak np. forma i kolor ciała. Warto jednak wiedzieć, że część węży przechodzi na widok człowieka i regularnie nie daje momentu na stworzenie oględzin. Dają się jednak osobniki, które wylegują się w ciepłych piaszczystych, bądź kamienistych miejscach i nigdy nie zamierzają uciekać. To normalny widok spotykany np. w pobliżu górskich szlaków, bądź leśnych tras rowerowych i pieszych. W sezonie spotkania węża ważną pracą, o jakiej powinniśmy myśleć jest specjalny zygzak, będący na ciele żmii zygzakowatej. Jeśli takiego nie widzimy, potrafimy być spokojni. Że jesteśmy bowiem do robienia z pozostałym rodzajem węża. Jeśli gad jest zgodny możemy jeszcze zwrócić uwagę na jego osobę. U żmii stanowi ona znacznie oderwana z reszty ciała. Warto jednak wiedzieć, że w Polsce występuje gatunek węża, który bardzo łatwo pomylić ze żmiją. To gniewosz plamisty, na jakiego grzbiecie występują charakterystyczne brązowe plamy, które niekiedy wyglądają tak jak zygzak. W przeciwieństwie do żmii gniewosz nie istnieje jednak jadowity, stąd jeszcze nie należy się go bać. W zawodzie żmija bywa mylona i z zaskrońcem. Takie pomyłki zdarzają się jednak wiele rzadziej, niż w przypadku gniewosza plamistego. Zaskroniec diametralnie różni się bowiem od żmii. Jego ciało ma jednolity, najczęściej szary, bądź ciemny kolor, a na jego głowie znajdują się dwie charakterystyczne żółte plamki. Dzięki nim, bardzo łatwo rozpoznać zaskrońca, jaki nie jest jadowity, a na widok człowieka ucieka, bądź gra martwego.

zobacz również Portal Wołów

Cechy charakterystyczne zaskrońca

Zaskroniec zwyczajny może przylegać do 100 centymetrów długości i najczęściej jest koloru ciemnego, szarego, bądź brunatnego. Od żmii najłatwiej odróżnić go po kolorze ciała i braku charakterystycznego zygzaka. Najbardziej indywidualną cechą zaskrońca są i dwie żółte plamy, znajdujące się na jego głowie. Wąż obecny w spraw zagrożenia potrafi wydzielać cuchnącą substancję, co ma sugerować, że istnieje nieaktualny i odstraszyć potencjalnego drapieżnika. Brzuch zaskrońca najczęściej ma kolor kremowy także stanowi bielszy, niż reszta ciała. Zaskrońce są i dużo smuklejsze niż żmije. Grubość ich mięsa jest młodsza.

Cechy charakterystyczne żmii

Najbardziej indywidualną cechą żmii jest piszący na jej ciele zygzak oraz głowa, która szybko cechuje się z reszty ciała. Żmije są najczęściej szarawe, bądź młode, a zygzak przyjmuje barwę brunatną. To pełne węże, jakie są z normy znacznie większe z tamtych gatunków, takich jak np. dość wysokie zaskrońce. Warto wiedzieć, że w Polsce rzadko, ale zawsze powstaje także odmiana żmii zwana melanistyczną. Te żmije są prawie w pełnie czarne, stąd też zygzak na ich gronie może nie być odpowiedzialny.

Gdy się zachować gdy spotkamy żmiję na własnej możliwości?

Widząc w prostym pobliżu żmiję, nie warto panikować. Zwierze zna to bowiem wyczuć. Jeśli spotkamy żmiję, to przede wszystkim nie wykonujmy przypadkowych trendów natomiast nie uciekajmy, tak aby gad nie poczuł się zagrożony, co mogłoby doprowadzić np. do ukąszenia. Żmija jest nieufna i chyba ucieknie na własny widok, jednakże w spraw, kiedy nie ma istotny ucieczki może nastąpić. Widząc zwierze należy to powoli odejść. Jeżeli natomiast nieszczęśliwie przybyło do ukąszenia, należy działać szybko. Ugryzienie najczęściej pojawia się w stronie kostki, kończynę należy to unieruchomić, a potem starać się unieść w górę. Gdyby istnieje taka okazję można ją oprzeć np. o drzewo, bądź plecak upewniając się, że kobieta ukąszona jest w bezpiecznym miejscu. Daleko istnieje dodatkowo umieścić na ukąszenie zimny okład, który nieco zmniejszy opuchliznę. Miejsca po ukąszeniu nie należy jednak niczym smarować. W trakcie udzielania pierwszej pomocy, należy jak najszybciej wezwać karetkę. To potrzebne ze względu na potrzebę podania osobie ukąszonej specjalnej surowicy, która zniweluje szkodliwy jad.

zobacz również Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments